inspiracje - ROGPA

mały Tybet

  "Tam, gdzie jeden otrzymuje pomoc, inny dostaje szansę, by móc pomagać" - to idea przyświecająca działaniom ROGPY.

ROGPA w języku tybetańskim ma wiele znaczeń, m.in.  pomagać, zaufani przyjaciele, pomocnicy.

W McLeod Ganj miejscowości zwanej "małym Tybetem", niezwykli ludzie pełni entuzjazmu do działania, Koreanka Pema Lak i Tybetańczyk Jamyang Lak założyli w grudniu 2004 roku organizację, która pomaga uchodźcom tybetańskim przybywającym do Indii.

Jedne z pryncypalnych celów fundacji to kultywowanie tradycji i kultury Tybetu, ochrona tożsamości tybetańskiej oraz podtrzymywanie poczucia wspólnotowości  pomiędzy Tybetańczykami.

We wrześniu 2005 roku udało się otworzyć ROGPA BABY CARE CENTRE, bezpłatny  żłobek dla dzieci poniżej 3 roku życia, otwarty od poniedziałku do soboty. Dzięki temu rodzice mając wsparcie ze strony organizacji mogą  przyuczać się do wybranego zawodu, a w późniejszej fazie podjąć pracę.

W żłobku przebywa ponad 32 cudnych małych istotek.  Podróżując  po Indiach miałam niesamowite szczęście trafić do ROGPA BABY CARE CENTRE jako wolontariuszka. Karmienie, zmiana pieluch, zabawa, wysuszanie łez i utulanie do snu dzieciaki wynagradzały uśmiechami i uściskami. W ROGPIE pojawiają się wolontariusze z całego świata i w różnym wieku. Wielu przyjeżdża z Korei skąd pochodzi współzałożycielka ROGPY. Podczas mojego pobytu poznałam wolontariuszy z Japonii, Kanady, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Słowenii.

Chociaż twórcy i  przyjaciele fundacji ze wszystkich sił próbują zdobywać środki na prowadzenie organizacji to wciąż każda forma pomocy jest im potrzebna. Utrzymanie jednego malucha kosztuje około 30 $ miesięcznie. Przydatne są także zabawki, książki dla dzieci, ubrania, koce, etc.

Dzięki ROGPIE rodzice uczą się różnego rodzaju rękodzieła, tkania dywanów, wyszywania, wyrabiania biżuterii. Z tego względu ROGPA poszukuje projektantów odzieży, ale i projektantów stron www i wszelkich życzliwych osób, które chciałyby pomóc.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej organizacji:

http://www.rogpa.com/

Nasz projekt wspierający:
Przyjaciele Rogpy

powered by philip-spider
© 2008-2012

etno