(Re)aktywuj się społecznie !

reaktywuj się społecznie

O projekcie:

Celem projektu jest aktywizacja młodzieży i osób starszych, z terenu Łodzi i okolic, do działań na rzecz społeczności lokalnych w ramach trzeciego sektora.

W pierwszej części projektu planujemy przeprowadzić dla czterech grup równolegle warsztaty podejmujące tę samą tematykę. W drugiej części chcemy, by grupy mogły wykorzystać zdobytą wiedzę podczas wspólnego tworzenia wystaw sztuki nieprofesjonalnej. Odbędzie się także wizyta studyjna, podczas której uczestnicy będą mogli zaobserwować różne formy działalności organizacji pozarządowych oraz obejrzeć ekspozycję muzealną. Ułatwi to uczestnikom organizację pracy nad wystawami.

Dzieci, młodzież i osoby starsze, pracując nad wystawą będą mieli okazję nawiązania trwałych relacji międzypokoleniowych i obopólnej wymiany doświadczeń. Ideą wystaw jest pokazanie, że każdy z nas może stać się twórcą dzięki swojej pasji. Spotkanie młodzieży i przedstawicieli starszego pokolenia ma być szansą do wypromowania ich „małych i dużych dzieł” dzięki wykorzystaniu ogromnego doświadczenia życiowego osób starszych i nowoczesnej perspektywy młodzieży. Podczas wernisażu uczestnicy zwiedzą obie wystawy i w trakcie tego wspólnego spotkania połączonego z podsumowaniem całego projektu, będą mogli podzielić się wrażeniami z pracy zespołowej nad tworzeniem wystaw. Po zakończeniu projektu pragniemy zaprosić uczestników do stworzenia nieformalnej grupy wolontariuszy, która będzie mogła aktywnie partycypować w przedsięwzięciach realizowanych przez naszą fundację.

Formularz zgłoszeniowy
dostępny do pobrania tutaj :


Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu:
Magdalena Kępa 692 819 172
e-mail: fundacja@etnoinspiracje.org


Grantodawca projektu :
Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Partnerami projektu są :
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju Rękodzieła Art-Vitae Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 w Łodzi Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Fundacja Ogród Serca z Łodzi Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Program warsztatów:

Warsztat nr I, czas trwania: 4h

Na początku zostanie przeprowadzony blok integracyjny mający na celu ułatwienie dalszej współpracy w grupie. Główna część zajęć dotyczyć będzie funkcjonowania organizacji pozarządowych i możliwości włączenia się w działania tych organizacji. Na przykładzie zarówno naszej fundacji, jak i innych organizacji non – profit, pokarzemy sposób działania trzeciego sektora w Polsce oraz potencjalne formy wolontariatu. Aby poznane informacje znalazły bardziej realne przełożenie, podczas jednego z modułów warsztatu, zaprosimy przedstawicieli wybranych organizacji i wolontariuszy. Goście podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi ze współpracą z NGO – sami.

Warsztat nr II, czas trwania: 3h

Beneficjenci na drugim warsztacie nabędą umiejętności pracy metodą projektu. Wykorzystają je podczas kolejnych spotkań pracując nad realizacją wystawy. Zapoznają się także z elementami promocji i public relations inicjatyw społecznych.

Warsztat nr III, czas trwania: 3h

Pierwsza część trzeciego warsztatu poświęcona będzie fenomenowi jakim jest niewątpliwie sztuka nieprofesjonalna współcześnie często marginalizowana i niedoceniana. Czerpiąc z obszernego dorobku antropologii kulturowej, edukatorzy zapoznają uczestników z twórczością artystów nieprofesjonalnych. Mamy nadzieję, że zainspiruje to uczestników do eksponowania własnych umiejętności, rozwijania zainteresowań, a przez to także aktywniejszego włączania się w życie publiczne. Zostaną także zaproszone osoby związane ze sztuką nieprofesjonalną: artyści, promotorzy twórców, organizatorzy wystaw, którzy krótko opowiedzą o swoich działaniach. Drugi moduł zajęciowy zapozna beneficjentów z wiedzą na temat prawidłowego przygotowania wystawy. Dowiedzą się ponadto, w jaki sposób tworzyć interaktywne ekspozycje oraz uatrakcyjniać je np. dzięki nowoczesnym technologiom.

Warsztat nr IV, czas trwania: 3h

Wykorzystując stworzony podczas drugiego warsztatu wstępny projekt wystawy grupa udoskonali o szczegóły gwarantujące bardziej profesjonalny charakter planowanej ekspozycji. Ideą wystawy jest pokazanie, że każdą pasję można zrealizować, a wszyscy możemy być kolekcjonerami bądź twórcami „małych i dużych dzieł” zależy to jedynie od naszego zaangażowania w dążenie do celu. Grupa przygotuje wspólnie koncepcję wystawy (w tym sposobów jej przygotowania i nagłośnienia, etc.). Następnie osoby będą pracować w kilkuosobowych zespołach „mieszanych” - starsi z młodzieżą, gdzie osoba starsza będzie twórcą, kolekcjonerem, a młodsi staną się jego menadżerami. Wspólnie będą musieli opracować strategię promocji twórczości/prezentowanych zasobów kolekcji ze szczególnym wykorzystaniem nowych technologii. Pragniemy, aby powstał mariaż tradycyjnych treści z nowoczesnością.

Wizyta studyjna

Między II a III warsztatem odbędzie się wizyta studyjna
czas trwania: 1 dzień

W ramach przykładów dobrych praktyk uczestnicy odwiedzą wybrane organizacje non – profit i jedną wystawę muzealną. Podczas wizyty studyjnej beneficjenci będą mogli zaobserwować różne formy działalności w obrębie trzeciego sektora. Ponadto zobaczą wystawę muzealną, ich obserwacje i wrażenia będą punktem wyjścia do następnego warsztatu o sztuce nieprofesjonalnej i prawidłowym przygotowaniu ekspozycji.

Konsultacje

Pomiędzy czwartym a piątym warsztatem uczestnicy (zwłaszcza koordynatorzy poszczególnych działań) będą mieli czas na konsultacje z koordynatorem i trenerami.

Spotkanie, czas trwania: 3h

Spotkanie odbędzie się na kilka dni przed wernisażem wystaw i będzie poświęcone na przygotowanie wystawy i wernisażu.

Wernisaż wystaw

Podczas wernisażu spotkają się wszyscy uczestnicy projektu. Oprócz zwiedzenia wystaw, beneficjenci będą mieli okazję wymienić poglądy na temat przygotowanych ekspozycji, podzielić się wrażeniami z całego procesu tworzenia tych przedsięwzięć. Będzie to także czas na podsumowanie projektu ze strony organizatorów. Uczestnicy wypełnią także ankiety ewaluacyjne. Osoby biorące udział w warsztatach zostaną zaproszone do włączenia się w działania ETNOINSPIRACJI, a nawet stworzenia nieformalnej grupy wolontariuszy przy naszej fundacji. Grupa będzie animowana przez zespół naszej fundacji do podejmowania różnorodnych działań obywatelskich przez rok po zakończonym projekcie. Na stronie fundacji powstanie również forum wolontariuszy, na którym zarówno uczestnicy projektu jaki i nasi dotychczasowi wolontariusze będą mogli wymieniać się doświadczeniami, inspiracjami, pomysłami, etc.

Terminy zajęć zostaną podane na tej stronie w najbliższym czasie.

powered by philip-spider
© 2008-2012

etno