Etnograficzne wyprawy warsztatowe

10 grudnia wyruszyliśmy dziewiąty raz w tym roku na etnograficzną wyprawę warsztatową. Ostatnim przystankiem naszej tegorocznej podróży etnograficznych inspiracji były Wilkowice – Wioska Różana. Wilkowianie przywitali nas muzyką i śpiewem  i ugościli staropolskim zwyczajem. Jak to w Wiosce Różanej nie zabrakło ciasta z konfiturą różaną, Były też warsztaty kulinarne – przyrządzania wigilijnej kapusty z grochem po wilkowicku. Ludowy Zespół Obrzędowy „Wilkowianie” nie tylko przygrywał do tańca, ale odtworzył Pierzawkę w Wilkowicach – tradycyjny zwyczaj darcia pierza połączono z zabawnymi tekstami odzwierciedlającymi współczesność.Owa kontaminacja przeszłości i teraźniejszości w wykonaniu niezwykle naturalnych, autentycznych Pań emanowała poczuciem humoru. Do tego pączek nabijany bibułkową różą i tańce, tańce, tańce…Po harcach czas na obiadek. Ciężko się było żegnać. A że pogoda dopisała i słońce wyszło specjalnie dla nas to jeszcze powędrowaliśmy sobie przez Wioskę Różaną zobaczyć dworek i okolicę.

 

P.S.1 Dziękuję Wam za bałwaniasty Order Uśmiechu

P.S.2 Dziękuję Wszystkim Uczestnikom wypraw za wspólnie spędzony czas i za to, że mogę dzielić się światem etnograficznych i antropologicznych zjawisk, który w mym sercu i duszy gra. Za to, że wspólnie możemy odkrywać tę najbliższą okolicę w zupełnie innym wymiarze i za świetną zabawę, bo z Wami nie da się nie uśmiechać.

Projekt Seniorzy rozśpiewani kreatywnością i pasją! realizowany przez Etnoinspiracje                       i dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

logo asos

Wilkowice w obiektywie Pani Grażynki:)